Що виховує дитячий садок?

26.Січ.2021
Що виховує дитячий садок?

У спільних іграх і галасливих розвагах малюки навчаються досить істотного – соціальної поведінки. У віці від 3 до 6 років формуються установки, що визначають, як ми будемо поводитися з нашими ближніми, як ми будемо допомагати іншим, рахуватися з ними, але одночасно відстоювати і свої власні інтереси. Зрозуміло, що основи соціальної поведінки закладаються в батьківському домі. При зустрічах з іншими, в дитячому саду або в спортивній школі, до них додається нова якість: діти вчаться вливатися в групу, не відставати від інших. Це складний процес, що розтягується на роки.

Контактність

«Можна з тобою пограти?», «Ти будеш в нашій групі?» У дитячому садку щодня народжуються нові контакти, діти об’єднуються для гри, вчаться не тільки заявляти про свої бажання, а й переносити відмову.

Поведінка в групі

Спільна гра ставить перед дітьми відразу кілька вимог: треба домовитися про ролі, пристосуватися один до одного, надавати і приймати допомогу, вирішувати завдання спільно. Уже трирічні малюки допомагають один одному, щоб впоратися з будь-якою проблемою: скласти гру-головоломку, побудувати замок з піску. При цьому важливо вміти висловлювати свої думки. Чим краще діти володіють мовою, тим легше їм зблизитися один з одним.

Чуйність

Це основна передумова нормальної соціальної поведінки. 3-4-річні діти за своїм розумовим розвитком ще не в змозі уявити себе на місці іншого, поглянути на щось його очима. Однак вони цілком здатні виявляти співчуття. Якщо товариш по грі плаче, тому що його з такою працею зібраний автомобіль розвалився, то вони у вигляді розради пропонують йому власного плюшевого ведмедика, тому що їм самим в подібній ситуації він допомагає. Але тільки з шести років діти починають розуміти, чому їх товариш по грі плаче, і пропонують йому знову зібрати машинку разом.

Розуміння правил

Воно необхідне для будь-якої гри. Розуміти правила і вміти користуватися ними – це великий крок в розумовому і соціальному розвитку. Наприклад, гру в хованки освоюють навіть зовсім маленькі діти. Рольові ігри доступні тільки з чотирьох років. Адже для цього треба домовитися про правила: «Я господар собаки, а ти мій пес – і дотримуватися їх. Трирічних просто втягують в гру, наприклад в ролі собаки. Якщо вони поводяться неправильно, рвуться з «повідка», старші їм пояснюють. Так малюки вчаться, як треба правильно грати роль.

Здатність стримувати бажання

Для дітей дошкільного віку це найважче. Навіть у п’ятирічних бувають проблеми, якщо треба ставати в чергу і чекати, коли прийде твоя черга. Маленькі діти лише з великими труднощами можуть подолати розчарування: програвши, вони тут же вибухають сльозами. Справлятися з розчаруваннями вдається лише дітям шкільного віку.

Скромність

Не бути в центрі уваги – для багатьох це щось зовсім незвичне. Вперше їм треба стати частиною групи, щоб отримати визнання. Гарне тренування: протягом року святкується день народження кожної дитини, і в цей день всі інші автоматично опиняються на задньому плані – важливий досвід поведінки в колективі.

Великодушність і люб’язність

Цьому сприяє насамперед змішаний віковий склад груп. Дружні стосунки між маленькими і великими забезпечують підтримку і сприяють взаєморозумінню. Шестирічні допомагають чотирирічному піднятися на драбинку, тому що хочуть, щоб він залишався з ними.

Діти вчаться правильній соціальній поведінці, в першу чергу, через власні переживання і досвід. Вихователька допомагає створити фон для ігрового досвіду, втручається в разі конфліктів, вмовляє, якщо слабких виключають з колективної гри, роз’яснює, чому необхідно уважно ставитися один до одного. І вона повинна бути прикладом, адже діти дуже спостережливі.